25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

"Proste przejęzyczenie"

W świat poszły słowa prostego przejęzyczenia, które nastąpiło w trakcie odczytywania przez prezydenta Baracka Husseina Obamę, z tzw. promptera,  gotowego, sprawdzonego i zaakceptowanego przez pracowników Białego Domu tekstu. 
Prezydent B.H.Obama przysłał prezydentowi B.Komorowskiemu odpowiedź na list, który od niego otrzymał. W liście znalazły się słowa ubolewania i przyznanie, że nie było "polskich obozów śmierci".
Ale, ale! Nagranie, kiedy prezydent B.H.Obama wypowiada słowa o "polskich obozach śmierci" jest i będzie prawdopodobnie krążyć  w internecie - nawet całymi latami. Jak obejrzy to za 10 lat młody Amerykanin, to nie będzie doszukiwać się prawdy, bo po prostu uwierzy słowom byłego, amerykańskiego prezydenta.
List, który otrzymał polski prezydent w sieci krążyć nie będzie. Jaka jest w ogóle szansa, że ktoś się o nim dowie? Pomysł, żeby wykupić w prasie światowej strony z fragmentami listu i wyjaśnieniem całej sprawy "obozów śmierci" jest dobry, ale krótkotrwały - to nie to samo, co krótki film na You Tube.
Nadzieja w tym, że w najbliższym czasie B.H.Obama wygłosi jakieś przemówienie, np. podczas spotkania z Polonią amerykańską, podczas którego powie kilka słów prawdy i zostanie to nagrane.
Najgorsze jest jednak to, że stereotypy o Polakach i narodzie polskim budowane i umacniane są przez polskich dziennikarzy.
Zapraszam do przeczytania mojego tekstu na portalu Nowy Ekran:
http://politicalmediashow.nowyekran.pl/post/64403,na-froncie-nadecia-i-napiecia


Kliknij na obrazek, żeby powiększyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz