25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

czwartek, 29 września 2011

Wierny Jurek

Właśnie wpadła mi w ręce gazeta o intrygującej nazwie “Lubuski news”. Gazeta, a właściwie gazetka, licząca sobie osiem kolorowych stron, właściwie nie wiadomo czym jest. Z pewnością nie jest gazetą w tradycyjnej formie, bo na każdej stronie “udziela wywiadów”, wypowiada się i reklamuje kandydat na posła z listy PiS, Jerzy Materna. Ale materiałem wyborczym też raczej nie jest, bo nie ma żadnej adnotacji (a przynajmniej nie odnalazłem), że druk został “sfinansowany ze środków Komitetu Wyborczego PiS”.
Na okładce sam Jerzy Materna na schodach sejmowych, duży tytuł – hasło: “Lubuszanie zasługują na więcej!” oraz cytat – eurodeputowany Zbigniew Ziobro mówi: “Jerzy Materna to niewątpliwie najlepszy kandydat na posła z Ziemi Lubuskiej”. W środku migawki ze spotkań w powiecie żarskim – Łęknica, Lipinki Łużyckie, Jasień, Tuplice, Trzebiel, Żary – poseł na ulicy zachęca do udziału w wyborach, rozdaje ulotki, rozmawia z wójtem, siedzi przy stole w urzędzie gminy. Na ostatniej stronie wielka reklama wyborcza posła. W środku oprócz “wywiadu” ze Zbigniewem Ziobro i artykułu o sprzedaży zielonogórskiego “Lumelu”, autorstwa tajemniczego Janusza Gurskiego, wypowiadają się i oceniają posła tzw. “Aniołki” PiS-u. I tak np. pani Sylwia mówi, że “Jurek Materna to najlepszy kandydat na posła. Nie wchodzi w żadne układy, Człowiek jest dla niego najważniejszy”. Pani Sylwia oczywiście nie mówi, który to człowiek jest dla posła Materny najważniejszy, ale chyba nie trudno się domyśleć, że chodzi o samego prezesa J.Kaczyńskiego, bo wątpię, żeby pani Sylwia miała na myśli np. Z.Ziobrę. W końcu to sam prezes decyduje o kolejności na liście wyborczej i Zbigniew Ziobro, choćby nie wiadomo jak kadził i obcmokiwał, to i tak tym najważniejszym nie zostanie - przynajmniej oficjalnie. Inny “Aniołek” Pis-u, Pani Ilona, stwierdza odważnie, że “Materna powinien mieć na drugie imię Uczciwość”.
Poseł przedstawia także swój program wyborczy, a właściwie to jego założenia. I tak, jednym z głównych założeń jest “Poprawa infrastruktury kolejowej w Lubuskim. Przebudowa “Odrzanki”. Nie wiadomo o co chodzi z tą “przebudową “Odrzanki”, bo przecież decyzja o remoncie tej trasy już zapadła kilka tygodni temu, co obwieścił telefonicznie senator S.Iwan. Nie wiadomo zatem czy kandydat J.Materna liczy na niewiedzę ludzi i specjalnie używa słowa “przebudowa”, z którego łatwo będzie się w razie czego wyłgać, bo przecież  “zawsze można coś przebudować”, nawet jak już jest zbudowane i akuratnie wyremontowane. Tuż pod założeniami programowymi czytamy także, napisane wielkim drukiem, że “Platforma zwiększa opłaty za żłobki i przedszkola”. Krótki tekst podpisał tajemniczy, tym razem nie Janusz, a Jerzy Gurski. W tekście pada stwierdzenie, że opłaty za żłobki i przedszkola, to “zasługa Platformy Obywatelskiej, która forsowała projekt zmian w przepisach”.
Poseł Materna, który na drugie imię powinien mieć Uczciwość, jak stwierdziła pani Ilona, zapomniał dodać, że głosował ZA tą ustawą i jak “Platforma forsowała”, to mógł przecież włączyć rozsądek i myślenie, i próbowac zastopować PO, głosując PRZECIW ustawie. No, ale jak prezes J.Kaczyński był ZA, to chyba nie wypadało być PRZECIW?
Hasło wyborcze kandydata J.Materny brzmi: "Poseł wierny Wyborcom, nie układom".
 

Żeby nie być gołosłownym, poniżej podaję, za stroną sejmową, wyniki głosowania.
GŁOSOWANIE Nr 4 - POSIEDZENIE 70.
Dnia 08-07-2010 Godz. 19:13 Pkt 16. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty - trzecie czytanie Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wraz z przyjętą poprawką
Głosowało - 418 Za – 416 Przeciw – 0 Wstrzymało się – 2 Nie głosowało - 41

Jak głosowali posłowie lubuscy? Poparli i byli na TAK:
B.Bukiewicz, M.Ast, B.Bojko, B.Sławiak , M.Cebula, J.Materna, E.Rafalska, B.Wontor
Jan Kochanowski nie głosował

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz