25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

sobota, 14 kwietnia 2012

Zatonięcie "Titanica" - mija 100 lat od katastrofy.

!00 lat temu, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r., po zderzeniu z górą lodową, zatonął "Titanic". 
Góra lodowa zauważona została przez załogę14 kwietnia o godz. 23.40.* Po 37 sekundach, pomimo manewru, statek otarł się jednak o przeszkodę i doznał uszkodzeń poszycia kadłuba.
Pierwszą szalupę ratunkową opuszczono o godz. 23.45. O godzinie drugiej w nocy przestał pracować generator prądu. Zawalił się pierwszy, a niedługo potem drugi komin. Część dziobowa poszła na dno. Rufa okrętu która się odłamała, unosiła się jeszcze krótko na wodzie, po czym zatonęła o godzinie 2:20, 15 kwietnia 1912 r.
Zginęło przeszło 1500 ludzi.
O godzinie 4.00 nad ranem, na miejsce katastrofy dopłynął, płynący z Nowego Jorku statek "Carpathia", który odebrał sygnał SOS z "Titanica". "Carpathia" zabrała na pokład wszystkich 730 rozbitków, którzy uratowali się w szalupach. Kapitan "Carpathii", Arthur Henry Rostron. został odznaczony Medalem Honoru za szczególną odwagę i roztropność, którymi wykazał się prowadząc akcję ratunkową.
Ostatnią żyjącą, ocalałą pasażerką "Titanica" była Elizabeth Gladys "Millvina" Dean, Angielka, która w chwili zatonięcia okrętu miała 2 miesiące i 13 dni. Jej rodzice podróżowali trzecią klasą, a płynęli do Wichita w USA, w stanie Kansas, gdzie ojciec Milviny chciał osiedlić się i otworzyć sklep z tytoniem. Milvina wraz z matką i bratem uratowali się w szalupie. Ciała ojca nigdy nie odnaleziono. Millvina Dean zmarła w wieku 97 lat 31 maja 2009 roku. Jej ciało zostało skremowane 24 października 2009 roku, a prochy rozrzucone w porcie Southampton, w miejscu, skąd wypłynął "Titanic" w swój pierwszy i ostatni rejs.

RMS "Titanic"


Willy Stöwer, Zatonięcie Titanica


RMS "Carpathia"
kpt. Arthur Henry Rostron (1869-1940), kapitanem RMS "Carpathia" został 18 stycznia 1912 r., a więc prawie pełne trzy miesiące przed katastrofą "Titanica".

Elizabeth Gladys "Millvina" Dean (1912-2009)


* źródło: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz