25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Janusz-ów 2-óch

Janusz Korwin-Mikke z pozycji prawicy i Janusz Palikot z pozycji lewicy, mocno atakują 4. PZPR-y, czyli PO, SLD, PiS i PSL, malowniczo zwane przez tego pierwszego - “Bandą Czworga”. Media nie ułatwiają im tego zadania – no, może J.Palikotowi w mniejszym stopniu, bo jest zapraszany do telewizji, głównie do TVN. JKM, którego większość mediów udaje, że nie widzi, ma trudniejsze zadanie, ale radzi sobie świetnie. Jest królem internetu, ale widocznie idzie mu za dobrze - stąd pojawiają się różne, zgodne z obowiązującą tendencją i czarnym pijarem, komentarze. Marcin Sobierajski w komentarzu zatytułowanym “Palikot i PO trzęsą internetem”*, zwrócił właśnie uwagę na rolę internetu i mediów społecznościowych w kampanii wyborczej. Bieżąca kampania miała być pierwszą, w której internet odegra znaczącą rolę. M.Sobierajski wziął się więc za porównanie aktywności poszczególnych partii w sieci. Porównanie to wypadło słabo i na niekorzyść niektórych partii. Autor pisze, że “oprócz klubów parlamentarnych nie sposób nie wymienić trzech pozasejmowych podmiotów. Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke i Marek Jurek to właściwie jedyne twarze swoich partii. Dwaj pierwsi w Internecie to potęga, przynajmniej pod względem liczb. Profil Ruchu Poparcia Palikota to 31 tysięcy fanów; profil Kongresu Nowej Prawicy tych fanów ma 10 tysięcy. Popatrzmy na strony społecznościowe Facebooka i porównajmy, czy to się zgadza?I tak, biorąc pod uwagę główne i najliczniejsze profile, mamy*:

Ruch Poparcia Palikota organizacja non profit – 31.524
Ruch Poparcia Palikota partia polityczna – 987
Janusz Palikot fanclub - 1226
Janusz Palikot polityk – 305
razem: 34.042

Janusz Korwin-Mikke polityk – 61.961
Kongres Nowej Prawicy partia polityczna – 10.212
razem: 72.173

Oczywiście, fani mogą się dublować na poszczególnych profilach, ale nawet, jakby odjąć wszystkich fanów Kongresu Nowej Prawicy, to i tak profil JKM miałby ich przeszło 50 tysięcy. Fani Janusza Palikota, to przeszło 30 tysiecy.
O co właściwie chodzi? Otóż o to, że M.Sobierajski zauważył, że np. “... poparcie dla Prawicy Rzeczypospolitej – tylko 1,8 tysiąca. Sam profil Marka Jurka to prawie 4 tysiące użytkowników.”, a “nie zauważył” i nie zrobił takiego samego porównania w stosunku do JKM, gdzie poparcie użytkowników dla KNP, to 10 tysięcy, a sam profil JKM to przeszło 60 tysięcy. Autor wysnuwa "na podstawie internetowych sukcesów Palikota i JKM", tzw. wniosek, że młodych użytkowników mediów społecznościowych przyciągają takie One Man Team, z wyrazistym i charakterystycznym liderem. W odróżnieniu od realnego świata, gdzie zapewne skończą z góra 2-3% poparciem.” Autor już wie, że fanami są ludzie młodzi (“pan jest jeszcze młody, co pan może wiedzieć o życiu”), szufladkuje i zgodnie z polityczną poprawnością tzw. niezależnych mediów z misją, dokopuje J.Palikotowi i JKM, grzecznie omijając np. PJN, który to, podobnie jak tekst M.Sobierajskiego, żadnych porównań nie wytrzymuje, ale z 1% poparcia w sondażach, umieszczone jest na stronie kampanianazywo.pl Ale takiego KNP i nazwiska Janusz Korwin-Mikke na tej stronie nie ma, chociaż inne partie i politycy, biorący udział w kampanii wyborczej 2011, jak najbardziej są. Widocznie autorzy strony “zapomnieli”, “nie zauważyli” lub mają osobiste urazy, ale to w końcu kwestia wiarygodności, a wiadomo, że wiarygodność i honor to ciemnogrodzkie zabobony, więc wszystkich nie obowiązują.                    A tych słynnych “młodych, wykształconych z dużych miast”, przyciągnęła 4 lata temu, będąca na fali One Man Team, czyli D.Tusk i PO. Teraz, także tych samych młodych, ale dodatkowo, także tych mniej wykształconych i z mniejszych miast, przyciągają inni? Jak Kalemu ukraść to źle ...?

*kampanianazywo.pl, 15.08.2011             *Facebook,stan na dzień 15.08.2011

Janusz Korwin-Mikke z Kongresu Nowej Prawicy i Janusz Palikot z Ruchu Poparcia, atakują "Bandę Czworga". kliknij na obrazek, żeby powiększyć


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz