25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

środa, 22 lutego 2012

Vivat Lusatia! Vivat Silesia!

Budowanie świadomości historycznej i tożsamości regionalnej ma kapitalne znaczenie w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego.  W województwie lubuskim, z jednej strony mamy narzucone odgórnie budowanie sztucznej świadomości "lubuskiej", a z drugiej strony lokalne, oddolne ruchy, odwołujące się do historycznych i geograficznych krain -  Łużyc i Śląska.
Ciekawe, że na jednym samochodzie można zobaczyć zarówno nalepkę Żagania, jak i Żar. Takie lokalne - pozytywne - dwa w jednym. Cieszy oko.


Aby powiększyć, kliknij na obrazek


p.s.
Tak na marginesie, to należy zauważyć, że miasto Zielone Góra, podobnie jak Żagań, też leży na Śląsku (Dolnym Śląsku), ale mieszkańcy tego miasta, albo o tym nie wiedzą, albo wiedzieć nie chcą. Władze Zielonej Góry udają, że nie wiedzą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz