25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

czwartek, 1 marca 2012

Żołnierze Wyklęci. Zaproszenie na Marsz

Rewolucja komunistyczna przyniosła w Polsce krwawe żniwo. Wiele lat po zakończeniu II.Wojny światowej, w Polsce wciąż trwała wojna domowa. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r.
W tym samym czasie świat zachwycał się Elvisem Presleyem i The Beatles. Rok wcześniej (1962) powstał zespół The Rolling Stones. W sierpniu w USA odbyła się demonstracja przeciwko segregacji rasowej, podczas której Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie "Mam marzenie". Prezydent USA John Fitzgerald Kennedy, 26 czerwca, w Berlinie wypowiedział słowa „Ich bin ein Berliner” (Jestem Berlińczykiem). Kilka miesięcy później, 22 listopada prezydent J.Kennedy ginie w zamachu, w Dallas.
W Polsce, w czerwcu 1963 r. odbył się pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a w sierpniu III. Festiwal Piosenki w Sopocie. W październiku odsłonięto w Warszawie Pomnik Żołnierza 1. Armii Wojska Polskiego, a w listopadzie, w Kołobrzegu,  Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Odbyły się m.in. premiery filmów: "Jak być kochaną", "Gangsterzy i filantropi", "Godzina pąsowej róży", "Zbrodniarz i Panna",  "Pasażerka". We Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Europy w koszykówce. Mecz Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń, obejrzało na Stadionie Śląskim 120 tys. kibiców.
Na obrazie Pietera Bruegla "Upadek Ikara" z ok. 1557 r., ginącego w morzu Ikara prawie nie widać. Życie toczy się obok zupełnie normalnie.
Została nam pamięć.

Pieter Bruegel (starszy), "Upadek Ikara", ok. 1557 r.


Tadek Firma Solo-Żołnierze Wyklęci(Prod.by BoeseBeats & Abaz Beats)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz