25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

piątek, 24 czerwca 2011

Ciągnik europejski

Ktoś, kto myślał, że Parlament Europejski zajmuje się wyłącznie fundamentalnymi kwestiami, dotyczącymi naszego kontynentu, jest w błędzie. Otóż PE, jak wynika z protokołu, z posiedzenia w Strasburgu, w środę 11 maja b.r., zajmuje się m.in. tak ważnymi sprawami, jak: Kołowe ciągniki rolnicze i leśne o wąskim rozstawie kół, Kontrola kołowych ciągników rolniczych lub leśnych, Urządzenia hamujące kołowych ciągników rolniczych lub leśnych,.Miejsce kierowcy oraz drzwi i okna kołowych ciągników rolniczych lub leśnych, Montowane z tyłu konstrukcje zabezpieczające przy przewróceniu w kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych o wąskim rozstawie kół.  
I chodzi o to, że nie są to jakieś wyjątki, tylko codzienne tematy parlamentu. 
Tymczasem u nas nastąpił wybuch entuzjazmu i radości, z powodu dorocznego dnia wolności podatkowej, który w tym roku przypadł na 24 czerwca, w ubiegłym roku był to dzień 23 czerwca, a w 2009 r. był to 14 czerwca. Portal Wirtualna Polska donosi, że: “Jak powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski, od kilku ostatnich lat, co roku pracujemy dla rządu (uwzględniając wszystkie podatki – przyp.mój) ponad 170 dni. - Blisko 90 proc. tego, co rząd ma do dyspozycji, pochodzi z naszego opodatkowania. Tylko 11 proc to są inne dochody, jak chociażby zysk z NBP. (...) Według Banku Światowego Polska zajmuje obecnie 121. miejsce na 183. jeśli chodzi o przyjazność systemu podatkowego. Co ważniejsze, w ciągu ostatnich pięciu lat 60 proc. państw na świecie zreformowało swój system podatkowy. Polska niestety nie – zaznaczył. Dodał, że Polska jest obecnie "na drodze do znalezienia się w tej samej sytuacji, co Grecja". - To jest obraz choroby, jaka trawi Polskę od wielu lat - zaznaczył.” 
Pomimo tego janosikowego systemu i takiego wysokiego haraczu, pieniędzy nie ma. Budowę południowej jezdni przyszłej autostrady A18, tak ważnej dla mieszkańców Żar i Żagania, przekłada się o 10 lat! Ekspresówka S3 odłożona o 20 lat, skończy się w polu za Nową Solą, gdzieś w okolicach Nowego Miasteczka. Kolej zamiera. Dalej nie będzie jak i po czym jeździć. 
Może dlatego, eurodeputowani, debatując nad “kołowymi ciągnikami rolniczymi i leśnymi o wąskim rozstawie kół” i szykując całą gamę przepisów z tym związanych, wiedzą co czynią?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz