25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

środa, 15 czerwca 2011

Przejezdne i przelotne

Pan premier D.Tusk ogłosił, że autostrada łącząca Łódź (Stryków) z Warszawą, będzie na EURO 2012 "przejezdna". Nie wiadomo, co to znaczy "przejezdna", ale dobrze brzmi i zamyka usta niedowiarkom, otwierając im jednocześnie oczy. I z pewnością nie jest to ostatnie słowo rządu i ministra Grabarczyka! Jednocześnie po horrorze, który mroził krew w żyłach i nie dawał spać lubuszanom przez kilka miesięcy, lotnisko w Babimoście będzie znów funkcjonować. "...już szykowana jest kampania reklamowa nowego połączenia. - Będą informacje w mediach, billboardy w Zielonej Górze, Gorzowie i Żarach" donosi Gazeta Wyborcza. Ciekawe, po co mieszkańcy Żar mają jeździć do małego Babimostu, skoro mają lepszą drogę (autostradę) i w tym samym czasie, albo i szybciej, mogą być na dużych i międzynarodowych lotniskach we Wrocławiu lub Berlinie.
Mieszkańcy południa województwa mogliby dodatkowo dotrzeć na lotniska w Berlinie czy Wrocławiu, w bardzo komfortowych warunkach, gdyby tylko linia kolejowa funkcjonowała tak jak należy. A od lat nie funkcjonuje jak należy. Ulega ciągłej degradacji.
Pani marszałek województwa lubuskiego, E.Polak (PO), zapowiedziała, że modernizacja linii kolejowej, łączącej Berlin z Wrocławiem, na odcinku Miłkowice-Żagań i dalej Żary,  będzie brana pod uwagę "w nowej perspektywie programowej", czyli w latach 2014-2020. A skąd pani marszałek wie, że "będzie brana"? Przecież nie ma gwarancji, że pani marszałek ponownie będzie piastować tę funkcję. Nie wiemy, jaka koalicja będzie rządzić województwem za trzy lata. No chyba, że pani marszałek ma jakieś tajemnicze zdolności przewidywania? Albo chodzi o to, żeby ponownie wyborcy zagłosowali w najbliższych wyborach parlamentarnych - jesienią 2011 i potem w wyborach samorządowych 2014 na obecnie nam rządzących. Nie, nie ... najlepiej byłoby zrobić im przerwę w najbliższej kadencji parlamentarnej i kolejnej kadencji samorządowej, dać szansę innym na zmodernizowanie linii kolejowej, a obecnym radnym i parlamentarzystom dać ewentualnie nadzieję na kadencję w perspektywie wyborczej 2018-2022 i 2019-2023. 
"Młodzi, wykształceni, z mniejszych miast", mogą o to zadbać i jak widać już zaczęli:
http://w979.wrzuta.pl/obraz/powieksz/2Fwp804tBaW 
Należy jednak się cieszyć, bo linia kolejowa biegnąca przez Żary i Żagań, na EURO 2012 będzie z pewnością "przejezdna"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz