25 lat temu runął mur w Berlinie

25 lat temu runął mur w Berlinie
Za plecami karabiny republiki. Berlin Zachodni 1988 r. Stoję na punkcie kontroli granicznej "Charlie", w strefie amerykańskiej. W tle enerdowskie przejście kontrolne. Przejście na wschodnią stronę i słynne tablice, informujące w czterech językach o tym, że "opuszczacie sektor amerykański" (YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR). Kilkaset metrów dalej stacja Friedrichstrasse.

poniedziałek, 20 czerwca 2011

Moment ważny i ważniejszy.

Głos w sprawie babimojskiego lotniska zabrał redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Gorzowie i Zielonej Górze, p. Paweł Kryściak, który stwierdził, że: "od ponad 10 lat lotnisko jest oczkiem w głowie każdej ekipy rządzącej woj. lubuskim, bez względu na barwy partyjne.(...) W 2007 roku "Gazeta" ujawniła zamówiony przez marszałka Andrzeja Bocheńskiego (SLD) raport o szansach rozwoju portu lotniczego. Analiza ekspertów z PriceWaterhouseCoopers była miażdżąca: inwestowanie w port mija się z celem. Rządziła już wtedy koalicja PO-PSL-PiS. Raportu nie pokazano ani opinii publicznej, ani radnym sejmiku. Co więcej analiz tych nie znała również Komisja Europejska, która decydowała w 2007 r. o przyznaniu unijnych dotacji dla Babimostu. (...) Wiara w świetlaną przyszłość Babimostu przetrwała do dziś. Do dziś przetrwała także tradycja chowania raportów w sprawie lotniska. Ten nowy wykonała w tym roku firma Trio Management i, jak każe tradycja, także jest tajny.  (...) Po prostu najwyższy czas, aby port w Babimoście stał się przedmiotem racjonalnej analizy ekonomicznej."
Jednocześnie Radio Zachód podało dziś, że: "po ponad półrocznej przerwie z lotniska w Babimoście wystartował pierwszy samolot rejsowy do Warszawy", w związku z czym "wicemarszałek województwa lubuskiego Jarosław Sokołowski nie krył emocji związanych z dzisiejszym lotem. Jego zdaniem wznowienie regularnych lotów pasażerskich do stolicy to bardzo ważny moment dla całego regionu".
"Radości ze wznowienia połączenia lotniczego z Warszawą nie krył dziś także Ryszard Dobrowolski, dyrektor portu lotniczego w Babimoście". Ta radość akurat jest zrozumiała, bo w końcu, co to za dyrektor portu lotniczego, z którego nie kursują samoloty. 
Dochodzą jednak niepokojące informacje z Warszawy. Ptaszki ćwierkają, że budowa autostrady A18 z Krzyżowej do Olszyny, tak ważna dla mieszkańców Żar, która miała być zakończona do 2013 roku , może być przesunięta o 10 lat!!! czyli do roku 2023. To byłby skandal. Kolejne 12 lat będziemy jeździli do Wrocławia, na tym odcinku, niszcząc sobie samochody? Taka droga ma powitać kibiców jadących na mecze EURO 2012 do Wrocławia? Miejmy nadzieję, że to tylko przymiarki. Jeżeli okaże się, że to prawda, to panie wicemarszałku Sokołowski z PO, będzie to z pewnością "ważny moment dla całego regionu" i nie tylko dla Pana osobiście.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz